Forma do pieczenia domowego chleba SNB

Ostatnio oglądałam program o tym, jak to niemieccy konsumenci decydują się na zakup zdrowej żywności. Pomyślałam – jak żywność może być niezdrowa?

Od pewnego czasu uświadomiłam sobie, że świat się zmienia i to niestety nie na lepsze. Żywność trudno nazwać żywnością, bo nie zawiera w sobie życia. We wszystkich, no może prawie wszystkich produktach mamy same chemiczne składniki. Już zaczynając od podstawowego produktu – chleba. Na półkach w sklepie jest całe mnóstwo pięknych z wyglądu bochenków. Tylko w momencie, kiedy chcesz się zapoznać ze składem i czytasz etykietę to widzisz, że w sumie nie masz co kupić. Bo w chlebie żytnim jest 10% żytnej mąki, orkiszowym 5%, a w pszennym w ogóle nie podano ile czego. Rzadko kiedy możesz trafić na prawdziwy żywy, naturalny chleb. I co teraz?Na szczęście masz wyjście. Możesz sam upiec prawdziwy, domowy chleb na zakwasie. Mąkę oraz inne potrzebne składniki możesz bez problemu kupić. A reszta jest prosta jak drut.

Długo zabierałam się za swój pierwszy chlebek. Nie miałam pojęcia, że to takie proste. Zakwasu sama nie hodowałam, dostałam od koleżanki. Chociaż myślę, że przy pomocy przepisu znalezionego w internecie poradziłabym sobie i sama bym go zrobiła.

Do upieczenia domowego chleba  na zakwasie potrzebujemy mąkę, sól, wodę i zakwas – wszystko dokładnie mieszamy i zostawiamy w ciepłym miejscu. Pracy na 15 min, a później już tylko czekanie na wyrośnięcie naszego chlebka. Rośnie sam! Czasu na wyrośniecie potrzebuje w zależności od rodzaju – od 5 do 15 godzin. Jak już wyrósł wkładamy do piekarnika i pieczemy.

Teraz tylko czekamy na upieczony chlebuś, a domownicy krążą po domu i bez przerwy zaglądają do kuchni.

Co jeszcze jest potrzebne do udanego wypieku? Oczywiście, że forma. Ale jaka? Jakie są możliwości? Powiem o tym w następnym artykule . Zapraszam do czytania, lub obejrzenia form Tu

 

[contentblock id=17 img=html.png]

[contentblock id=12 img=form.png]

[contentblock id=19 img=gcb.png]