Jak sprawdzić czy patelnia ma indukcyjne dnoCoraz większą popularnością cieszą się kuchenki indukcyjne. Takie kuchenki maja wiele zalet:

 • nie nagrzewają się
 • bardzo łatwo utrzymać je w czystości
 • zużywają mniej prądu – są ekonomiczne
 • nowoczesne

Maja jedna wadę:

 • nie każde naczynie nadaje się na taka kuchenkę

Jak mamy sprawdzić czy nasze naczynia mają indukcyjne dno, a tym samym nadają się na indukcję? Zauważyłam, że dużo osób ma problem przy zakupie – szczególnie jeśli chodzi o patelnie – ze stwierdzeniem czy patelnia ma indukcyjne dno?

Kilka słów o tym jak działa indukcja. Kuchenki wytwarzają zmienne pole magnetyczne (prądy wirowe), które nagrzewa naczynie. Po postawieniu naszej patelni czy garnka na kuchence w dnie naszych naczyń następuję bardzo szybkie zmiany pola, co powoduję rozgrzanie się samego naczynia. Płyta grzewcza pozostaję przy tym zimna.

Jak sprawdzić czy patelnia ma indukcyjne dno

oznaczenie indukcji

Nie każde naczynie współpracuję z indukcyjną kuchenką. Musi mieć właściwości magnetyczne, posiadać indukcyjne dno. Zazwyczaj producenci umieszczają specjalny znaczek na opakowaniach oraz na samych patelniach czy garnkach. Jako sprzedawca zauważyłam, że czasem nawet istnienie takiego znaczka na opakowaniu nie gwarantuję, że naczynie zadziała na indukcji. Dla pewności możemy przeprowadzić kilka testów:

 • sprawdzić magnesem – jeśli magnes nie przyklei się to oznacza, że naczynie nie zadziała na płycie indukcyjnej
 • dno musi być idealnie płaskie –  wybrzuszone nie zadziała
 • dno patelni, garnka, kawiarki czy innego naczynia z aluminium nadającego się na indukcję zazwyczaj jest w kółeczka, natomiast takiego niedostosowanego do indukcji w prążki
 • na dnie stalowych naczyń jest wytłoczony znaczek indukcji
 • warto przy zakupie, aby wykluczyć wątpliwości, zapytać sprzedawcę. Zazwyczaj osoba sprzedająca jest zorientowana i może doradzić.
  Jak sprawdzić czy patelnia ma indukcyjne dno

  Przykład dna patelni ,która nie zadziała na indukcji

  Jak sprawdzić czy patelnia ma indukcyjne dno

  Dno patelni nadającej się do indukcji

Zobacz patelnie indukcyjne w sklepie

Z praktyki wiem, że niektóre firmy mają patelnie z całkowicie gładkim dnem i one też się nadają na indukcję.

Najlepsze są garnki i patelnie żeliwne lub stalowe, natomiast najgorsze z aluminium, miedzi, ceramiki i szkła. Jeżeli nasza patelnia jest aluminiowa to musi mieć wprasowany w dno żelazny krążek.

Kupując w internecie należy uważnie  poczytać opis. Jeżeli garnek czy patelnia są dostosowane do indukcyjnych kuchenek, to informacja o tym na pewno zostanie umieszczona w opisie.

W tym artykule próbowałam odpowiedzieć na pytanie: jak sprawdzić czy patelnia ma indukcyjne dno? Mam nadzieję, że okaże się on przydatny i pomoże ci wybrać odpowiednią patelnię lub garnek.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania to zachęcam do wypełnienia formularza poniżej. Poniżej możesz również podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z kuchenkami indukcyjnymi oraz naczyniami do nich przystosowanymi i nie przystosowanymi.

Zobacz w sklepie naczynia z indukcyjnym dnem:


 

 

 

 

 

 

Specjalna okazja!

Wygenerowaliśmy dla Ciebie 
kupon rabatowy 10% 
na akcesoria domowe.

Kliknij i pobierz teraz kupon rabatowy!

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką patelnię ceramiczną kupić

Przeglądając fora i strony internetowe zauważyłam, że tylko ok. 30% internautów jest zdania, iż nie warto kupować patelni ceramicznych. Początkowo...

Zamknij